Close

tirczesci

 

Prawidłowy załadunek towaru to pewność, że nie ulegnie on uszkodzeniu podczas pokonywania trasy, ale też większe bezpieczeństwo na drodze. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu odpowiedniego nacisku na wszystkie osie, bo w przeciwnym wypadku może dojść do groźnych sytuacji, a w razie kontroli konsekwencją zabiedbań często bywa mandat.

Prawidłowe rozmieszczenie towaru

Kierowca ciężarówki często przewozi ładunki, które różnią się od siebie gabarytami i wagą. Zdarza się wiec, że towar zajmujący większą przestrzeń bywa lżejszy od tego w mniejszym pakunku. Podczas rozmieszczania ładunku na naczepie tira należy pamiętać o zachowaniu równomiernego nacisku na wszystkie osie naczepy oraz na wszystkie jej koła. W przeciwnym razie kierowca może utracić panowanie nad pojazdem, co oczywiście wiąże się z poważnym ryzykiem niebezpiecznych sytuacji na drodze. Przestrzeganie odpowiedniego nacisku na osie jest ważne również z powodu możliwych kar spowodowanych przekroczeniem dopuszczalnej masy załadunkowej.

Jak zabezpieczyć ładunek?

Kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa ładunku oraz kierowcy i innych użytkowników ruchu drogowego ma odpowiednie mocowanie towaru. Pasy transportowe, maty antypoślizgowe, kątowniki – tego typu akcesoria tir pozwalają skutecznie ustabilizować ładunek podczas jazdy. Dlaczego jest to tak ważne? Przesuwający się po naczepie towar może spowodować, że kierowca utraci panowanie nad pojazdem, albo ładunek uszkodzi plandekę i wypadnie na drogę. Obie te sytuacje stanowią zagrożenie, stąd też tak istotne jest, aby zadbać o solidne mocowanie. Ładunki powinny szczelnie do siebie przylegać i należy je dodatkowo przymocować za pomocą pasów transportowych. Wykorzystanie kątowników pozwoli uzyskać równomierny nacisk na cały pakunek, a jednocześnie zabezpieczy jego brzegi przed uszkodzeniem. Jeśli ładunek jest niski, można zastosować maty antypoślizgowe zmniejszające tarcie, które dodatkowo zapobiegać będą przesuwaniu się towaru. Nie sprawdzą się one jednak przy wysokich paczkach, ponieważ mogą spowodować ich przewracanie się.