Close

tirczesci

Odpowiednie przygotowanie do trasy oraz wyposażenie samochodu ciężarowego w odpowiednie akcesoria tir zapewnia większe bezpieczeństwo na drodze. Sprawdź co zrobić, aby jazda ciężarówką była bardziej komfortowa i jak ograniczyć ryzyko groźnych sytuacji.

Odpowiednie przygotowanie do trasy

Przede wszystkim o bezpieczeństwie podczas jazdy samochodem ciężarowym decyduje stan techniczny pojazdu. Dlatego też tak ważne jest, aby pozostawał on pod stałą kontrolą mechaników. Regularne serwisowanie tira w znacznym stopniu ogranicza ryzyko nagłego pojawienia się usterki w trasie, a jednocześnie może okazać się znacznie bardziej oszczędnym rozwiązaniem. Niegroźna awaria zdiagnozowana odpowiednio wcześnie zazwyczaj jest łatwa do naprawienia, co wiąże się zwykle z niższą ceną za usługę usunięcia usterki i koniecznością wymiany mniejszej liczby części. Warto tu wspomnieć również o krótszym przestoju niezbędnym do naprawy, dzięki czemu straty właściciela ciężarówki są mniejsze.

Stabilny ładunek

Przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić, czy ładunek został prawidłowo zamocowany. Jego ciężar powinien być równomiernie rozłożony na całą powierzchnię naczepy w taki sposób, aby wszystkie osie i koła były tak samo obciążone. Konieczne jest również ustabilizowanie towaru – solidne pasy transportowe, maty antypoślizgowe oraz kątowniki nie mogą być w żaden sposób uszkodzone. W przeciwnym razie należy wymienić je na nowe – nie powinno być z tym większych problemów, bo niemal każdy sklep z częściami do ciężarówek ma tego typu akcesoria tir.

Elementy dodatkowe

Dla większego bezpieczeństwa w trasie warto pomyśleć o dodatkowych elementach, które poprawiają komfort jazdy, a tym samym wpływają na samopoczucie kierowcy i nierzadko decydować mogą o bezpieczeństwie jego samego oraz innych użytkowników dróg. Takim elementem są np. osłony przeciwsłoneczne zapobiegające oślepianiu, czy montowane na dachu kabiny orurowanie z reflektorami dalekosiężnymi poprawiającymi widoczność w trudnych warunkach.