Close

tirczesci

Przebita opona wcale nie należy do rzadkości. Śmieci czy ostre elementy znajdujące się na drogach i poboczach sprawiają, że problem ten dotyczy nie tylko kierowców aut osobowych, ale również samochodów ciężarowych. Chociaż mogłoby się wydawać, że w przypadku tych ostatnich wymiana koła będzie trudniejsza, w rzeczywistości wiele zależy od dostępnych narzędzi.

Akcesoria tir, które warto mieć w trasie

Śruby w kołach samochodów ciężarowych często bywają zapieczone, a więc zwyczajny klucz do kół w tym przypadku zdecydowanie sobie nie poradzi. Dlatego też warto w trasę zabierać klucz przekładniowy, który będzie w stanie je odkręcić. Należy jednak pamiętać o dokręcaniu kół z wyczuciem już po wymianie koła, aby nie uszkodzić śrub. Drugim niezbędnym do wymiany elementem jest solidny podnośnik hydrauliczny o udźwigu dostosowanym do dużej wagi samochodu ciężarowego. Należy umieścić go pod takim elementem podwozia, który będzie solidny i nie ulegnie odkształceniu. Nie mniej istotne jest podłoże – na miękkim asfalcie w upalny dzień, albo na błocie podnośnik najprawdopodobniej będzie się zapadał, stąd też czasem konieczne jest podłożenie czegoś stabilniejszego, jak np, kawałek solidnej deski.

Pamiętaj o kwestiach bezpieczeństwa

Wymiana koła bywa niebezpieczna, zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu. Dlatego też należy w odpowiedniej odległości od samochodu ciężarowego ustawić trójkąt ostrzegawczy, a do samej wymiany włożyć kamizelkę odblaskową. Jest to szczególnie ważne w trudnych warunkach pogodowych, kiedy widoczność na drodze jest utrudniona, a także po zmroku. Ustawienie trójkąta ostrzegawczego oraz włożenie kamizelki odblaskowej pozwala odpowiednio wcześniej ostrzec innych kierowców o zatrzymanym pojeździe, ale też zwiększa bezpieczeństwo osoby wymieniającej koło. Podobnie jak przekładniowy klucz do kół czy solidny podnośnik hydrauliczny, tego typu elementy powinny więc znaleźć w kabinie każdego kierowcy samochodu ciężarowego wyruszającego w trasę.