Close

tirczesci

Odpowiednie oświetlenie samochodu ciężarowego nierzadko decyduje o bezpieczeństwie na drodze. Niesprawna lampa zespolona, uszkodzone światła obrysowe czy spalone żarówki sprawiają, że innym kierowcom trudno w prawidłowy sposób określić wielkość pojazdu, a tym samym – bezpiecznie go wyprzedzić lub wyminąć.

Odpowiednie żarówki

Tradycyjne żarówki powoli odchodzą w zapomnienie jako rozwiązanie mało trwałe. Samochody ciężarowe każdego dnia pokonują setki, a nawet tysiące kilometrów po drogach, które nie zawsze są świeżo po remoncie. Dlatego też żarówki montowane w tirach powinny być odporne na wstrząsy i zmiany temperatury, a najlepiej jeśli dodatkowo będą charakteryzowały się długim czasem pracy. Właśnie takie są żarówki LED, które zdobywają coraz większą popularność. W porównaniu do tradycyjnych żarówek są one znacznie trwalsze, a dodatkowo pobierają mniej energii elektrycznej. Z pewnością będą więc dobrym źródłem światła w samochodach ciężarowych.

Więcej światła na drodzeKierowcy ciężarówek często preferują pokonywanie trasy nocą, kiedy na drogach panuje znacznie mniejszy ruch niż za dnia. Latem jazda po zmroku jest dodatkowo tym bardziej komfortowa, że panują wtedy nieco niższe temperatury. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas jazdy nocą warto zamontować reflektory do ciężarówek. Zapewniają one znacznie większą widoczność i pozwalają wcześniej zauważyć pojawiające się na drodze przeszkody, co daje kierowcy więcej czasu na prawidłową rekcję. W przypadku załadowanego tira ważącego kilkadziesiąt ton ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa.

 

Światła obrysowe pod kontrolą

Chociaż niepozorne, są bardzo ważne dla bezpieczeństwa na drodze. Światła obrysowe wyznaczają kontury samochodu ciężarowego i pozwalają innym kierowcom ocenić jak długi jest pojazd. Ma to szczególnie duże znacznie zwłaszcza po zmroku i w trudnych warunkach atmosferycznych, ponieważ pozwala na wykonanie bezpiecznego manewru wyprzedzania ciężarówki. Warto więc od czasu do czasu kontrolować czy wszystkie światła obrysowe działają bez zarzutu.