Close

tirczesci

 

Trasa ciężarówek bardzo często jest długa i wymagająca, stąd też awarie w trakcie jazdy nie należą do rzadkości. Wymiana koła czy przepalonej żarówki nie sprawiają zazwyczaj kierowcy większych trudności. Gorzej, jeśli uszkodzeniu ulegnie sprzęgło bądź posłuszeństwa odmówi silnik.

Kiedy w drodze przytrafi się usterka

Awarie zdarzają się najczęściej w najmniej odpowiednim momencie. Wymiana koła w ulewnym deszczu czy nocą nie należy do najprzyjemniejszych, jednak kierowca może w tym przypadku samodzielnie poradzić sobie z problemem. Drobne usterki nie powinny sprawić mu trudności, o ile ma ze sobą odpowiedni klucz do kół, podnośnik hydrauliczny i zestaw podstawowych narzędzi. Jeszcze przed wyruszeniem w trasę warto więc upewnić się czy tego typu wyposażenie znajduje się w kabinie. W przypadku poważniejszych usterek należy zdać się na fachowców. Znalezienie warsztatu serwisującego tiry w obcym kraju czy nieznanej okolicy bywa trudne, nie jest jednak niemożliwe. Czasem wystarczy połączenie z Internetem, albo dobrej jakości nawigacja wskazująca tego typu punkty usługowe. Ostatnio niemałym zainteresowaniem cieszy się mobilna naprawa tirów. Polega ona na tym, że mechanicy dojeżdżają do uszkodzonego pojazdu specjalnym samochodem, w którym mają wszelkie niezbędne do naprawy części zamienne oraz narzędzia przeznaczone do usuwania usterek w tirach. Dzięki temu nie ma konieczności holowania samochodu ciężarowego do warsztatu naprawczego, a problem rozwiązywany jest na miejscu. Przed wyruszeniem w trasę najrozsądniej jest więc zapisać numer telefonu do tego typu usługodawców.

Lepiej dmuchać na zimne

Bywa, że zbliżającą się usterkę można było przewidzieć na podstawie niepokojących objawów, do których należy np. nierówna praca silnika. W takich sytuacjach trzeba jak najszybciej zgłosić się do mechanika, który sprawdzi czy konieczna jest natychmiastowa interwencja, czy też samochód wymaga tylko nieskomplikowanego serwisu. Ważne są też regularne przeglądy floty tirów należących do firmy transportowej. Powierzenie tego zadania sprawdzonym i zaufanym fachowcom to gwarancja, że ewentualne problemy zostaną wychwycone odpowiednio wcześnie i szybko naprawione, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo na drodze i może uchronić przed trudnościami w trasie.